top of page

Молекулярна їжа - сучасна

магія кулінарів світу

   ІНТЕЛЕКТ - КАФЕ

Г А Р Н И Й   К У Х А Р   –   Л І К А Р Я    В А Р Т И Й

Український борщ – одна з найпопулярніших страв української кухні

При механічної і теплової кулінарної обробки відбуваються глибокі зміни в продуктах. Теплова обробка знезаражує продукти і підвищує їх засвоюваність, однак вона також може надавати і негативний вплив на харчову цінність продуктів. При приготуванні українського борщу з пампушками відбувається багато різних змін внаслідок різноманітного набору продуктів і способів їх обробки. Під час варіння витоплюється жир накопичується на поверхні бульйону, а найбільша його частина у вигляді дрібних крапельок переходить у бульйон, надаючи йому каламутність і неприємний смак. Тому процес емульгування вкрай небажаний . Щоб зменшити його, слід знімати жир з поверхні бульйону і не допускати бурхливого кипіння.

До складу страви входить картопля. Картопля-це бульбоплоди, що має в своєму складі від 12 до 25% крохмалю При нагріванні у воді зерна крохмалю набухають і суспензія його клейстерізується. При нагріванні до температури 550 С зерна його набухають, поглинаючи до 50% води від маси крохмалю. процес звернемо-після висушування властивості крохмалю залишаються колишніми. При подальшому нагріванні (до температури 60-1000 С) набухання зерен прискорюється, обсяг їх збільшується в кілька разів, а в'язкість суспензії різко зростає і вона перетворюється в клейстерФерменти, що розщеплюють крохмаль, носять назви амілаз. Пігменти буряків (бетаціани) не тільки додають стравам красиву забарвлення, а й біологічно активні. Найважливіші з них – бетанін - нестійкий при нагріванні, і тому, щоб він не руйнувався під час варіння борщів, необхідне дотримання ряду правил. Буряк для борщів нарізають соломкою або скибочками, кладуть у сотейник, додають гарячу воду або бульйон і тушкують протягом 30-40 хвилин. За 10 хв. до готовності вводять томатне пюре і оцет, нагрівання зменшують, щоб уникнути випаровування оцту. Гасіння буряку з оцтом сприяє збереженню забарвлення, але подовжує терміни теплової обробки. У буряка розпад протопектна сповільнюється в міру зниження pH від 7 до 5,1. При більш низьких значеннях pH розпад протопектину посилюється.

Керівник гуртка Т.В. Олійник  

Їжа для справжніх гурманів: стек з ароматом пелюстків троянд або полуниця зі смаком вівсянки на вибір. Приготування молекулярної їжі називають шоу хіміків або магією кулінарів.

Французький вчений Ерве Тіс поєднав «хліб та видовища».

«На перший погляд це звичайна червона ікра. Але зі смаком українського борщу. А ранкова яєчня має смак білої спаржі. Секрети такої кулінарії у сучасних молекулярних хитрощах», - каже журналіст Марія Бірюкова.

Кухарі не розголошують своїх секретів. Лише пояснюють що «розкладають» продукт на молекули, а потім збирають заново, як конструктор.

В одному зі столичних ресторанів молекулярні секрети використовують з 2003 року. Ресторатор Микола Тищенко навіть колись мріяв про ресторан такої кухні, але з часом зрозумів, охочих експериментувати з їжею поки недостатньо.

"Я активно у нашому ресторані почав застосовувати ці техніки, техніки застосування молекулярної кулінарії. І в усіх наших блюдах є якісь деталі, є якісь особливості, які ми взяли, позичили з молекулярної кулінарії", - каже ресторатор Микола Тищенко.

Завдяки такій кухні звичайний обід може перетворитись на розвагу. Однак ціни на такі страви вищі за середні, оскільки дорожче обходиться і обладнання для їх приготування. А от дієтологи ставлять до таких експериментів скептично. Кажуть, якщо людина і отримує користь від такої їжі, то далеко не ту, яку дає натуральний продукт.

"Я б радив, до яєчні покласти справжню спаржу. Якщо вам потрібно добути якійсь аромат, достатньо багато ароматичних рослин, вони безпечні, ними можна користуватись, вони не лише покращують смак, але й ще регулюють склад мікрофлори кишечнику", - каже дієтолог Борис Скачко.

Лікарі переконують - хоча "молекулярна їжа" і не шкідлива, все ж здоровий раціон має складатися з натуральних продуктів. А блюда приготовані за високими технологіями - скоріше весела забавка.

Пелевін Артем

bottom of page